Czym jest kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne stają się wśród obywateli coraz bardziej powszechne. Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny? Jakie są jego rodzaje?

Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu, który bierze się na wiele lat. Zabezpieczeniem w tym kredycie jest nieruchomość, która należy do kredytobiorcy. Takie zabezpieczenie ustanawiane jest w formie hipoteki. Stanowi ona ograniczone prawo rzeczowe do dochodzenia swoich praw w przypadki kiedy kredyt hipoteczny nie jest spłacany.

Jest wiele rodzajów kredytów hipotecznych. Dzieli się go ze względu na cel kredytu, na walutę kredytu, rodzaj rat kredytowych oraz na rodzaj oprocentowania. Kredyt w złotych to po prostu kredyt zaciągany w walucie rodzimej. Kredyt walutowy zaciągany jest natomiast w walucie obcej. Tutaj zadłużenie przeliczane jest na daną walutę. Natomiast oprocentowanie zależne jest od oprocentowania kredytu na międzybankowych rynkach dla danej waluty. Ze względu na cel kredytowania wyróżniamy: tradycyjny kredyt hipoteczny, kredyt refinansowy, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt konsolidacyjny oraz pożyczkę hipoteczną. Poszczególne rodzaje kredytu przyznawane są na różne cele, natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona przez kredytobiorcę na cel dowolny. Stanowi ona świetną alternatywę na przykład dla kredytu gotówkowego, czy też dla kredytu samochodowego. Decydując się więc na wzięcie kredytu hipotecznego należy precyzyjnie określić cel, na który pozyskane środki finansowe mają zostać przeznaczone.

POWIĄZANE PORADY

Kredyt towarowy a kredyt pieniężny

Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje kredytów jeśli chodzi o rodzaj otrzymanej pożyczki. Są to kredyty towarowe i pieniężne. Na czym dokładnie polegają i czym się między sobą różnią? Kredyt pieniężny jest pożyc
Linia kredytowa

Linia kredytowa

Pojęcie linii kredytowej pojawia się często kiedy mowa o finansach i kredytach, a także usługach związanych z prowadzeniem konta osobistego. Jest to tak zwany kredyt odnawialny, który można co jakiś czas pobierać. W razie nagłych wydatk